Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile można utajnić

23 marca 2000 | Prawo | DF

PRAWO DO INFORMACJI

Sprawa "Słowa Podlasia"

Ile można utajnić

  • Pełny tekst uzasadnienia Sędziowie kontra prawo do informacji - pisze Wojciech Sadurski W głośnej sprawie "Słowa Podlasia" jest już pisemne uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, które w całości publikujemy. Prezes NSA prof. Roman Hauser spotka się wkrótce z przedstawicielami redakcji "Rz", która podjęła starania o doprowadzenie do wniesienia rewizji nadzwyczajnej od tego orzeczenia.

    Redakcja "Słowa Podlasia" bezskutecznie zabiegała o udostępnienie jej protokółu z zamkniętego posiedzenia komisji rewizyjnej, podczas którego była omawiana gospodarka finansowa Zarządu Miasta i Gminy Łosice. Jak już informowaliśmy ( "Rz" z 23 lutego ), NSA oddalił jej skargę na utajnienie tych dokumentów. W ustnych motywach wyroku stwierdził m.in., że media nie mogą domagać się udostępniania im dokumentów bądź relacji z obrad, których jawność została wyłączona.

    Wyrok ten wzbudził wiele istotnych wątpliwości. Odczytano go jako usankcjonowanie praktyki odcinania dziennikarzy od informacji przez zamykanie obrad. Lokalna z pozoru sprawa okazała się nader istotna z punktu widzenia funkcjonowania mediów, które muszą mieć dostęp do rzetelnej informacji o sprawach publicznych. W komentarzu redakcyjnym

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1968

Spis treści

Orzecznictwo

Zamów abonament