Grunt to garaż i grunt
Wnioski tylko do końca 2000 roku
Grunt to garaż i grunt
RYS. TOMASZ WAWER
Osobom, które na podstawie pozwolenia na budowę własnym kosztem wybudowały garaże na gruncie państwowym lub komunalnym, przysługuje prawo uzyskania tych garaży na własność. Należy im się także grunt w użytkowanie wieczyste, jeśli są ich najemcami.
Prawo do uwłaszczenia istnieje od 1990 r. Teraz normuje je art. 211 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741 ze zm.). Ostatnia innowacja tych przepisów polega na ograniczeniu uprawnienia w czasie (przedtem było bezterminowe). Wnioski o uwłaszczenie można składać tylko do 31 grudnia 2000 r. Potem możliwość uzyskania garażu na własność przepadnie.
Mogą je złożyć także następcy prawni osób, które wybudowały garaże własnym sumptem. Są nimi przede wszystkim spadkobiercy, również osoby, którym ten, kto wybudował garaż, za zgodą właściciela, czyli gminy albo jednostki skarbu państwa, swe uprawnienia do garażu przekazał. Nie mogą żądać przyznania garażu na własność podnajemcy, jeśli budowniczy garażu (albo jego następca prawny) nadal jest najemcą.
Przepisy ustawy z 1997 r. ustalają warunki, od których zależy uzyskanie prawa własności do garażu i prawa do gruntu, na którym został wzniesiony. Warunki te muszą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta