Silny kapitał, ale nie polski
Wolniejszy przyrost składki, lepsze wyniki
Silny kapitał, ale nie polski
- Wskaźniki finansowe firm ubezpieczeniowych w 1999 roku
- Wstępne wyniki finansowe największych firm ubezpieczeniowych po IV kwartałach w 1999 roku na podstawie ankiety "Rzeczpospolitej"
Wydarzeniem ubiegłego roku na rynku ubezpieczeniowym w Polsce było dokapitalizowanie największej firmy ubezpieczeniowej - PZU SA. Przyczyniło się to do największego w ostatnim dziesięcioleciu, bo blisko trzykrotnego, wzrostu kapitałów własnych towarzystw sprzedających polisy majątkowe, a tym samym poprawiło ogólne bezpieczeństwo tej branży. Kupujący ubezpieczenia bardziej odczuli jednak odebranie licencji dwóm spółkom: Polisie i Gwarantowi. Pierwsza z nich zbankrutowała na początku roku, druga oczekuje na ogłoszenie upadłości.
Smutny koniec Polisy i Gwaranta, założonych przez polskich akcjonariuszy, jest niestety kolejnym przykładem na to, że polski kapitał nie potrafił zbudować w ostatnim dziesięcioleciu żadnej silnej grupy ubezpieczeniowej. Na 46 firm - które znalazły się w opracowaniu "Rzeczpospolitej" podsumowującym wstępne wyniki towarzystw w 1999 roku - 33 mają już znaczącego zagranicznego partnera. Natomiast udział kapitału zagranicznego w kapitale akcyjnym działających w naszym kraju firm
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta