Jak nie należy walczyć z bezrobociem
Oś konfliktu interesów nie przebiega już między kapitałem a pracą, lecz między bezrobotnymi a pracującymi
Jak nie należy walczyć z bezrobociem
RYS. DARIUSZ PIETRZAK
KLAUS BACHMANN
Dyskusja o inicjatywie niemieckiego rządu, aby udzielić 30 tysiącom zagranicznych informatyków pozwoleń na pracę, dotyczy Polski w znacznie większym stopniu, niż sugeruje to irytacja drenażem mózgów.
Inicjatywa Schrödera wywołała w Polsce zdziwienie. Ten sam rząd, który broni się przed dostępem polskich pracowników do niemieckiego rynku pracy po rozszerzeniu UE, nagle zaczyna drenować na masową skalę fachowców z Polski, i to w dodatku takich, których na polskim rynku pracy też brakuje. Debata nad tym pomysłem może się jednak okazać ozdrowieńcza dla opinii publicznej. Uświadamia bowiem wszystkim, że Niemcy są krajem imigracyjnym niezależnie od tego, czy się do tego przyznają, czy nie.
Podobieństwa
Niedobór informatyków w Polsce ma podobne przyczyny jak w Niemczech. System edukacyjny jest mało wrażliwy na wymogi rynku pracy. Zarówno w Niemczech, jak i w Polsce jest znacznie więcej chętnych na studia informatyczne, niż uczelnie są w stanie przyjąć. Jednocześnie firmy wysysają fachowców komputerowych z rynku pracy. Uczelnie - i tu, i tam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta