Strażnicy tajnej pieczęci
Trudno ją dostrzec, a jeszcze trudniej wydobyć
Strażnicy tajnej pieczęci
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
Gdybyśmy wiedzieli, co wiemy, bylibyśmy trzykrotnie wydajniejsi, niż jesteśmy - twierdzi Lew Platt, jeden z szefów firmy Hewlett Packard. Paradoks ten trafnie oddaje istotę problemu, któremu Anglosasi nadali nazwę tacit knowledge, czyli wiedza ukryta.
Odkrycie, że nie czynniki materialne, lecz przede wszystkim wiedza zgromadzona w firmie może być źródłem przewagi konkurencyjnej, nie jest już nowością. Wiedzę tę można z grubsza podzielić na jawną i ukrytą. Z jawną nie ma problemu: dostępna jest w postaci dokumentów, baz danych, systemów finansowo-księgowych itp. Można ją przetwarzać i wykorzystywać w formie opracowań, projektów, programów.
Natomiast jeśli chodzi o wiedzę ukrytą, to trudności zaczynają się już od definicji.
Wiedza nie do zastąpienia
Według Krzysztofa Klincewicza z Teamware Group, wiedza ukryta, choć niewidoczna na pierwszy rzut oka, niewątpliwie istnieje. Ukryta jest w ludzkich głowach. Trudno ją dostrzec, a jeszcze trudniej wydobyć. Gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta