Klucz do podpisu
Bezpieczeństwo obrotu prawnego w Internecie
Klucz do podpisu
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IGNACY SITNICKI
Nie ma wyjścia: trzeba przystosować prawo do wymagań globalnej gospodarki.
Każde państwo, które chciałoby dotrzymać kroku rynkom najbardziej zaawansowanym technologicznie, powinno przygotować kompleksowy program przystosowawczy, m.in. z regulacjami prawnymi dotyczącymi Internetu, bo globalizacja wymiany towarów i usług za pośrednictwem stron www (World Wide Web) to tylko kwestia czasu.
W Polsce dał się zauważyć ostatnio prawdziwy boom przekształceń kapitałowych na rynku firm internetowych. I jak to się często zdarza, dramatycznie wyprzedza procesy dostosowania prawa.
Niektóre kwestie prawne są ściśle związane z uporządkowaniem obrotu gospodarczego w Internecie, w szczególności handlu. Chodzi o zawieranie umów, ważność transakcji, podpis elektroniczny i ochronę przekazywania danych.
Prawo polskie, generalnie, nie wyłącza zawierania umów także za pośrednictwem Internetu, gdyż oświadczenie woli może być wyrażone przez każde zachowanie, które ujawnia wolę osoby składającej takie oświadczenie w sposób dostateczny, jeśli pochodzi od osoby do tego legitymowanej, a jej forma lub ważność nie jest zastrzeżona przez szczególny przepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta