Zachęta czy bariera
Pracownicze programy emerytalne bez ulgi podatkowej
Zachęta czy bariera
Od 15 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Choć prace nad nią trwały ponad półtora roku, nie wszystkie kwestie związane z wykładnią przepisów są oczywiste zarówno dla pracodawców, jak i dla Urzędu Nadzoru nad Ubezpieczeniami Emerytalnymi.
W Polsce zaś powiązano tworzenie PPE z obniżeniem podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie obowiązkowe. Dla wielu pracowników zachęta ta okazuje się za mało wystarczająca.
Określenie "III filar" ma krótką historię, związaną z koncepcją systemu emerytalnego, zapisaną w dokumencie "Bezpieczeństwo dzięki różnorodności", gdy zaczęto podkreślać konieczność indywidualnej odpowiedzialności każdego za standard życia pod koniec kariery zawodowej. Reformę przedstawiano jako korelację "trzech filarów": repartycyjnego, obowiązkowego - kapitałowego i dobrowolnego. W ramach trzeciej części zaczęto promować rozwiązanie polegające na tworzeniu programów dobrowolnego oszczędzania przez pracodawcę i pracowników. Koncepcja ta znalazła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta