W erze gospodarki wiedzy
W erze gospodarki wiedzy
RYS. MAREK ADAMIK
Co nas czeka w gospodarce światowej w przyszłym stuleciu?
JEFFREY SACHS: Zacznę od Polski. W ciągu najbliższych lat Polska będzie wygrywać, bo jest dobrze ulokowana, żeby nadrobić stracony w komunizmie czas. Zawsze twierdziłem, wbrew sceptykom, że Polska szybko wyjdzie z kryzysu, osiągnie wzrost, dołączy do Europy, zmniejszy dystans w stosunku do bogatych. I to się staje, to będzie trwało. Wokół jest mnóstwo miejsc, gdzie piętrzą się problemy, które nie wiadomo jak rozwiązać. Ale Polska już, na szczęście, do tych miejsc nie należy. Ma sprawną gospodarkę, duży rynek i trzeba tylko cierpliwości, żeby dostała się do Unii Europejskiej i poradziła sobie z podziałami na tle różnych, stosunkowo niewielkich trudności.
Natomiast świat jest o wiele bardziej skomplikowany. Dzieje się w nim dużo rzeczy nowych - pozytywnych i negatywnych. Z tych pozytywnych za podstawowy uważam fakt, że wkroczyliśmy w erę wiedzy i technologii, że mamy wręcz eksplozję "knowledge economy" - ekonomii opartej na zdobyczach wiedzy. W jej centrum są Stany Zjednoczone, Japonia i Europa Zachodnia, a ich wzrost gospodarczy i rosnąca zamożność rozprzestrzeniają się również na takie kraje, jak Polska....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta