Gra sprzecznych interesów
Czy kapitał zagraniczny na tym rynku ożywia rozwój gospodarczy
Gra sprzecznych interesów
ROMUALD HOLLY
Najwięcej zagrożeń polskiego rynku ubezpieczeniowego wiąże się z jego ogromnymi brakami kapitałowymi. Czy zatem należy bronić odrębności polskiego rynku ubezpieczeniowego, czy też jak najszybciej poddać go inkorporacji przez zagraniczne koncerny finansowe?
Opinie co do wynikających z tego konsekwencji są rozbieżne. Być może prowadzi to do całkowitego uzależnienia polskiego rynku od zagranicznych central decyzyjnych - albo też stanowi wyjątkową szansę na szybkie dokapitalizowanie go i korzystne dla gospodarki przyłączenie do międzynarodowych struktur finansowych.
Z drugiej strony, czy w ten sposób zostanie osiągnięty jeden z celów stawianych przed sektorem ubezpieczeń, jakimi są stabilizowanie i stymulowanie wzrostu gospodarki. Cały czas trwają kontrowersje wokół idei i praktyki prywatyzowania i dokapitalizowania polskich zakładów ubezpieczeń.
Kapitały spekulacyjne
Postępujące ograniczanie autonomii czy wręcz zanikanie tożsamości polskiego rynku ubezpieczeniowego, wynikające głównie z jego braków kapitałowych, mogą być potraktowane jako jedne z największych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta