Kurs nierównowagi
Uwolnienie kursu walutowego w obecnych warunkach nie ma z logiką rynkową nic wspólnego
Kurs nierównowagi
JĘDRZEJ KRAKOWSKI
Zdaniem Dariusza Rosatiego ( "Rzeczpospolita" 18.4.2000 r. ) za wprowadzeniem w Polsce systemu płynnego kursu walutowego przemawiają: logika rynkowa, potrzeba odnalezienia przez kurs właściwego poziomu równowagi średniookresowej, realizacja planów integracyjnych oraz eliminacja ryzyka kryzysu walutowego i dążenie do ograniczenia spekulacji. Rozważmy te argumenty.
Rynek przynosi optymalne rozwiązania i ukształtowana na nim cena jest ceną równowagi prawidłowo informującą o wartości towaru, jeśli żaden podmiot na rynku nie ma pozycji dominującej ani po stronie podaży, ani po stronie popytu, nie występują też na nim zjawiska wyjątkowe o dużej sile. Na rynku walutowym kształtuje się cena pieniądza krajowego w walutach obcych. Jego cena równowagi to cena, która zapewnia równowagę bilansu płatniczego w średnim okresie, czyli po wyeliminowaniu wpływu zjawisk wyjątkowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta