Wiązanie z firmą
Opcje na akcje
Wiązanie z firmą
Opcje dla dyrektorów
Opcje na akcje stają się u nas coraz popularniejsze jako jeden ze sposobów wynagradzania pracowników. Menedżerowie otrzymują w takiej formie na ogół równowartość kilkunastu procent swoich rocznych zarobków.
Pracodawca i pracownik zawierają umowę o nabyciu przez tego drugiego nieodpłatnego prawa do kupna określonej liczby akcji firmy po określonej cenie i po upływie oznaczonego czasu (zwykle nie więcej niż 5 lat). - Pracodawcy na ogół wprowadzają w umowach klauzule ograniczające pracownika w dysponowaniu opcjami. Najczęściej jest to zakaz zbywania uprawnień do opcji i niemożność ich wykorzystania przez pracownika, z którym stosunek pracy zostanie rozwiązany przed upływem okresu restrykcyjnego. Chodzi oczywiście o związanie ludzi z firmą - mówi Ireneusz Nieznański z firmy IDEA! Management Consulting, reprezentującej w Polsce badającą płace międzynarodową firmę Watson Wyatt .
Nieznański tłumaczy, że istotą wynagrodzeniowego charakteru opcji jest zysk, jaki pracownik uzyskuje na akcji sprzedanej za cenę wyższą niż ta, za którą ją nabył. Nie ma problemu ze stosowaniem opcji w spółkach notowanych na giełdzie. Różnie może być z zyskiem, ale wartość większości spółek rośnie. Natomiast akcje spółek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta