Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zbudować Europę

18 maja 2000 | Millenium | Td
źródło: Nieznane

Byłoby niedobrze, gdyby USA pozostały głównym aktorem na scenie zachodniego świata

Jak zbudować Europę

RYS. MAREK ADAMIK

Thierry de Montbrial

Myślenie o polityce międzynarodowej w XXI wieku to przede wszystkim myślenie o przyszłości integracji europejskiej. Europa dysponuje możliwościami porównywalnymi z amerykańskimi. Brak jej tylko jedności. W zależności od tego, czy integracja się powiedzie, czy utknie w martwym punkcie, czy też zupełnie się nie uda, różnie będzie wyglądała rola Ameryki - nie tylko w Europie, lecz także w reszcie świata. Dla przyszłości całego systemu międzynarodowego nie ma więc nic ważniejszego niż Unia Europejska.

Upadkowi imperiów i wielokrotnej korekcie granic w XX stuleciu towarzyszyły masowe przesiedlenia ludności. Mimo tych wszystkich wstrząsów, w Europie pozostało nadal wiele mniejszości etnicznych. Zimna wojna spowodowała jednak zamrożenie lub zamaskowanie związanych z tym konfliktów.

Powrót do życia pokazał, jak trudno pogodzić demokrację i poszanowanie praw mniejszości, zwłaszcza na terenach, gdzie populacje nakładały się na siebie na przestrzeni dziejów. Zasada narodowościowa i prawo narodów do samostanowienia to ideologie jednostronne - pokojowe współistnienie różnych nacji zakłada wzajemne uznanie praw i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2013

Spis treści
Zamów abonament