Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieci jednego Boga

18 maja 2000 | Kraj | AK
źródło: Nieznane

Papież i jego żydowski przyjaciel

Dzieci jednego Boga

Z Jerzym Klugerem w Yad Vashem

FOT. (C) PAP/EPA

Andrzej Kaczyński

We wspaniałej gawędzie Jana Pawła II o czasach młodości, wygłoszonej 16 czerwca 1999 roku w Wadowicach, nie mogło zabraknąć wspomnienia o najdawniejszym bodaj przyjacielu Karola Wojtyły, Jerzym Klugerze. Ich serdeczna przyjaźń sięga wspólnych początków nauki szkolnej, czyli roku 1926. Trwa więc od 74 lat.

- Dom, w którym mieszkałem, należał do pana Chaima Balamutha. Nie wiem, co się z nim stało, myślę, że nie żyje. Wiem, że Żydzi wadowiccy przeszli przez ciężkie próby. Wielu zginęło w gettach i obozach zagłady - mówił papież; była to chwila smutku we wspomnieniach pełnych czułości i wzruszenia. - A w tym domu mieszkał Jurek Kluger - dodał po chwili i rozpogodził się. Wymienił go także podczas pierwszych odwiedzin w Wadowicach w 1979 roku. A w pierwszych dniach pontyfikatu Jana Pawła II jedną z większych sensacji było to, że papież pierwszej prywatnej audiencji udzielił Żydowi, Jerzemu Klugerowi.

Wspólne marzenie

W autobiograficznej książce "Przekroczyć próg nadziei" papież wyjawił, dlaczego do tej przyjaźni przykłada tak wielką wagę. Mówiąc o przełomie w stosunku Kościoła do narodu i religii Izraela,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2013

Spis treści
Zamów abonament