Lepiej po prostu zapytać
Wariograf, czyli urządzenie do przeprowadzania testów prawdomówności
Lepiej po prostu zapytać
RYS. JACEK FRANKOWSKI
HALINA KWIATKOWSKA
Wariograf, poligraf, wykrywacz kłamstw to różne nazwy urządzenia do przeprowadzania testów prawdomówności. Coraz częściej sięgają po nie pracodawcy w przekonaniu, że testy na prawdomówność uwolnią ich od ryzyka zatrudnienia osoby o niepożądanych cechach osobowościowych lub od żmudnego wykazywania okoliczności uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę. Dopuszczalność używania wariografu w stosunkach pracy jest tymczasem dyskusyjna.
Oczywiście nie można odmówić pracodawcy swobody w decydowaniu, o tym kogo i na jakich warunkach zatrudnić. Swoboda ta nie jest jednak bezwzględna, a stawiane pracownikom wymagania muszą odpowiadać celom zawieranej umowy o pracę (art. 22 § 1 kodeksu pracy). Także kryteria, według których pracodawca stwierdza, czy dana osoba odpowiada określonym warunkom (np. komunikatywności, umiejętności pracy zespołowej, uczciwości), muszą się mieścić w granicach wyznaczonych przez przepisy prawa. Choć naturalne wydaje się dążenie do uzyskania jak najszerszej wiedzy o kandydatach do pracy, należy pamiętać, że zgodnie z art. 51 ust. 1 konstytucji nikt nie może być zobowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta