Europa nam ucieka
Posady z przyszłością
Europa nam ucieka
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
Obowiązujące w Polsce przepisy nie ułatwiają stosowania nowoczesnych form zatrudniania pracowników, takich jak telepraca. Przygotowaniem rozwiązań legislacyjnych, umożliwiających ich wprowadzenie na szerszą skalę, zajmuje się od pewnego czasu Komisja Reformy Prawa Pracy. Tymczasem jednak jesteśmy pod tym względem w ogonie Europy.
Skala zatrudnienia w formie telepracy rośnie w ostatnich latach niezwykle szybko na całym świecie. Według raportu Komisji Europejskiej "Telework 1999", najbardziej powszechna jest od wielu lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie obejmuje blisko 30 proc. zatrudnionych. W państwach Unii Europejskiej jest ponad 9 mln telepracowników, co stanowi 6 proc. całej siły roboczej.
Dane te obejmują wszystkie typy i formy telepracy; mieszczą się w nich zarówno ci, dla których praca w domu jest jedyną formą zatrudnienia, jak i ci, którzy traktują ją jako uzupełniającą lub dodatkową.
Niektóre prognozy przewidują, iż do 2007 roku liczba telepracowników w Europie zwiększy się do 40 mln. Z badań ankietowych wynika, że 60 proc. pracujących, którzy do tej pory nie korzystali z żadnej formy telepracy, jest gotowych zrobić to w najbliższej przyszłości.
Skandynawowie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta