Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różne werdykty w tej samej sprawie

31 maja 2000 | Prawo | IL

ORZECZNICTWO

Od spadku najwięcej 7 procent, od zachowku aż 40 procent

Różne werdykty w tej samej sprawie

Komentarz: Prawo niejasne i przez to krzywdzące

Naczelny Sąd Administracyjny twierdzi, że zachowek jest opodatkowany tak jak dochody osobiste, a więc według stawek 19, 30 i 40 proc. Zdaniem Sądu Najwyższego zachowek podlega podatkowi od spadków i darowizn, czyli według stawek 3, 5 i 7 proc.

NSA swoje zdanie wyraził w uchwale siedmiu sędziów Izby Finansowej podjętej 29 maja 2000 r., a SN w wyroku z 25 lutego 1998 r. wydanym wskutek rewizji nadzwyczajnej. Do tego wyroku jeden z sędziów SN zgłosił zdanie odrębne, zbieżne ze stanowiskiem już wcześniej zajmowanym przez NSA, że zachowek objęty jest podatkiem od dochodów osobistych liczonym według skali podatkowej jako tzw. dochód z innych źródeł.

Zachowek należy się pominiętym w testamencie dzieciom, a jeśli nie przeżyły spadkodawcy - wnukom, prawnukom, a także małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, gdyby ci w związku z jego bezpotomną śmiercią byli powołani do spadku. Prawo do niego mają osoby należące do tej grupy także wówczas, gdy otrzymały od spadkodawcy mniej niż wynosi zachowek, oraz dzieci (wnuki, prawnuki) wydziedziczonego spadkobiercy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2024

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament