Wydarzenia - projekty - produkty
Amatorzy piwa
Dawni mieszkańcy Egiptu byli amatorami piwa, potwierdzają to polskie badania w ruinach starożytnego miasta Awaris w delcie Nilu. Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego od kilku lat współpracują z ekspedycją Austriackiej Akademii Nauk przy badaniach miasta z lat 1900- 1550 p.n.e. Miasto Awaris - najpierw faraońska forteca, było przejściowo stolicą Hyksosów po ich najeździe na Egipt. Zbadana została zebrana w ciągu ostatnich lat w ruinach kolekcja starożytnych naczyń do piwa pochodzących z lat 2000-1600 p.n.e. Wprawdzie piwo bardziej kojarzy się z ludami północy niż z Egiptem, ale już 5 tys. lat temu wytwarzano i ceniono ten napój. Są znane od dawna starożytne receptury oraz ślady browarów. Istotne znaczenie mają badania naczyń do piwa. Podlegały one swoistej modzie, ich kształty ulegały częstym zmianom.
Nowa wyprawa na Spitsbergen
Na statku "Horyzont II" popłynie w końcu czerwca nowa wyprawa PAN na Spitsbergen. Wymieni ona załogę stacji polarnej w fiordzie Hornsund i przez rok prowadzić będzie badania w Arktyce. Licząca 10 osób ekspedycja pod kierownictwem dr. Lucjana Nowosielskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta