Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Każdy ma swój świat

03 czerwca 2000 | Plus Minus | IT

REPORTAŻ

Na kamieniu był napis w nieznanym języku...

Każdy ma swój świat

IWONA TRUSEWICZ

Kiedy w 1999 r. Jerzy Giedroyc otrzymał "Złote berło" Fundacji Kultury Polskiej, wskazał jako drugiego laureata Krzysztofa Czyżewskiego, współorganizatora i dyrektora "Pogranicza" w Sejnach, fundacji pielęgnującej kulturę przygranicznych narodów.

Czyżewski stworzył "Pogranicze" wspólnie z żoną Małgorzatą oraz Bożeną i Wojciechem Szroederami z Lęborka. Gromadząc informacje, literaturę, filmy o polskich mniejszościach, organizując niezwykłe spektakle, wystawy i zajęcia, Szroederowie i Czyżewscy sami stali się jeszcze jedną mniejszością wielonarodowych Sejn.

Stare, dobre Sejny

Bożena Szroeder nosi czarne sukienki do kostek i białe bluzki z bufiastymi rękawami. W sali ekspozycyjnej dawnej sejneńskiej jesziwy, gdzie "Pogranicze" ma swoją siedzibę, wiszą gobeliny z aniołami, leżą książeczki z ręcznie spisanymi opowieściami mieszkańców, wisi malowana mapa miasta z opisem miejsc i ludzi. Anioły, książeczki, mapę wykonały dzieci uczestniczące w programie "Nasze stare, dobre Sejny". Program wymyśliła Bożena Szroeder.

- Problemem współczesnego świata jest to, że ludzie żyją w nim pozbawieni tożsamości, uśpieni. Nic nie wiedzą o miejscu, gdzie żyją, o jego historii i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2027

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament