Cofanie zegara biologicznego
Największe odkrycie od sklonowania Dolly
Cofanie zegara biologicznego
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
W biologii szykuje się kolejna rewolucja, którą można porównać do klonowania ssaków metodą Dolly - z komórek somatycznych dorosłych osobników. Tym razem uczeni są bliscy odkrycia, że komórki macierzyste dojrzałego organizmu można cofnąć do początkowego etapu zarodkowego, by wyhodować z nich niemal każdą tkankę lub cały narząd. Niepotrzebne byłyby przeszczepy ze zwłok. Można byłoby leczyć paraliż, chorobę Parkinsona i przywracać ludziom wzrok.
Taką nadzieję stwarza opisywany w najnowszym "Science" zdumiewający eksperyment uczonych z Instytutu Karolinska w Sztokholmie: wstrzyknęli oni komórki macierzyste mózgu dorosłych myszy do zarodków tych zwierząt, gdzie w nowym otoczeniu zaczęły się przekształcać w mięśnie, serce, nerki i wątrobę oraz inne tkanki i narządy. Zachowały się zatem tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta