Horyzont 2011
Czy Polska i Niemcy za dziesięć lat przedstawią Unii Europejskiej wspólne projekty, czy też będą nadal mówić obok i mimo siebie?
Horyzont 2011
RYS. JANUSZ KAPUSTA
ALINA GENIUSZ
Rok 2011. Polska, już zasiedziały członek Unii Europejskiej, przeżywa nieustający wzrost gospodarczy. Jej prężne, wykształcone społeczeństwo w pełni korzysta z dobrodziejstw globalizacji, ale też musi zmagać się z falą imigracji z uboższych krajów. W Polsko-Niemieckim Instytucie Pojednania w Gdańsku Anglicy i Irlandczycy uczą się, jak należy pokonywać dawne uprzedzenia... Tak najkrócej można opisać wizje przyszłości, zarysowane przez uczestników niedawnej konferencji pt. "polska: //niemcy@2011" zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera.
Pomysłodawcy konferencji wyszli z założenia, że polsko-niemiecki dialog o przyszłości jest jedną z najistotniejszych kwestii dla rozszerzającej się Europy. "Czy Polska i Niemcy za dziesięć lat przedstawią Unii Europejskiej wspólne projekty, czy też będą nadal mówić obok i mimo siebie?" - pyta Roland Freudenstein, politolog, szef przedstawicielstwa Fundacji Konrada Adenauera w Warszawie.
Jak twierdzą organizatorzy konferencji, przeszłości nie da się zmienić, przyszłość można kształtować. Pierwszym krokiem jest wyobrażenie sobie, jak będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta