Umieć czerpać z zasobów
Umieć czerpać z zasobów
Andrzej Drągowski
Karta Ziemi i Agenda 21 z Rio de Janeiro oraz Szczyt Ziemi (Nowy Jork 1997), a także wiele innych międzynarodowych ustaleń i konwencji oraz rosnąca świadomość społeczeństw, uzyskiwane efekty w zakresie ochrony środowiska, również doświadczenia z przeszłości wskazują, że wkraczając w XXI wiek powinniśmy patrzeć z pewnym optymizmem i nie obawiać się wyczerpania lub ograniczenia zasobów środowiska. Pod warunkiem jednak, że społeczeństwa wykażą się racjonalnym wykorzystaniem zasobów środowiska przy zachowaniu, a nawet poprawie jego stanu.
W latach 70. naszego stulecia zakładano, że kryzys naftowy sparaliżuje gospodarki najbardziej rozwiniętych krajów. Okazało się jednak, że "chwilowy" brak paliw spowodował zmiany i rozwój nowych technologii w przemyśle motoryzacyjnym, umożliwiających ograniczenie ich zużycia. Pojawiły się na większą skalę pojazdy napędzane innymi paliwami niż ropopochodne, jak oleje roślinne, alkohol, ale również pojazdy napędzane energią elektryczną i słoneczną (concept car).
Kryzys naftowy przyczynił się do masowej produkcji oszczędnych pojazdów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta