Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umieć czerpać z zasobów

08 czerwca 2000 | Millenium | AD

Problemy związane z zasobnością środowiska wystąpią w różnym nasileniu, w różnych rejonach globu i będą zależały od poziomu życia poszczególnych społeczeństw i modelu konsumpcji.

Umieć czerpać z zasobów

Andrzej Drągowski

Karta Ziemi i Agenda 21 z Rio de Janeiro oraz Szczyt Ziemi (Nowy Jork 1997), a także wiele innych międzynarodowych ustaleń i konwencji oraz rosnąca świadomość społeczeństw, uzyskiwane efekty w zakresie ochrony środowiska, również doświadczenia z przeszłości wskazują, że wkraczając w XXI wiek powinniśmy patrzeć z pewnym optymizmem i nie obawiać się wyczerpania lub ograniczenia zasobów środowiska. Pod warunkiem jednak, że społeczeństwa wykażą się racjonalnym wykorzystaniem zasobów środowiska przy zachowaniu, a nawet poprawie jego stanu.

W latach 70. naszego stulecia zakładano, że kryzys naftowy sparaliżuje gospodarki najbardziej rozwiniętych krajów. Okazało się jednak, że "chwilowy" brak paliw spowodował zmiany i rozwój nowych technologii w przemyśle motoryzacyjnym, umożliwiających ograniczenie ich zużycia. Pojawiły się na większą skalę pojazdy napędzane innymi paliwami niż ropopochodne, jak oleje roślinne, alkohol, ale również pojazdy napędzane energią elektryczną i słoneczną (concept car).

Kryzys naftowy przyczynił się do masowej produkcji oszczędnych pojazdów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2031

Spis treści
Zamów abonament