Liderzy lokalnego rozwoju
Konkurencja i naśladownictwo to najbardziej niezawodne mechanizmy lokalnego rozwoju
Liderzy lokalnego rozwoju
- Robert Skraburski, zastępca wójta gminy Rewal
- Historia Złotej Setki
WISŁA SURAŻSKA
Czołówka tegorocznej Złotej Setki Samorządów zmieniła się nieznacznie w porównaniu z rokiem poprzednim. Stanowią ją gminy o najwyższych dochodach: Rewal (Zachodniopomorskie), Łęknica (Lubuskie), Puchaczów (Lubelskie) i Polkowice (Dolnośląskie). Nie położenie geograficzne, lecz dalekowzroczna polityka samorządowców i umiejętności przyciągnięcia inwestorów zdecydowały w większości o miejscu na liście.
Rewal żyje z turystyki, położona na zachodniej granicy Łęknica z targowiska, natomiast Puchaczów i Polkowice czerpią znaczne dochody z położonych na ich terenie kopalń.
Dochody gmin "kopalnianych" wyraźnie spadły w ostatnich latach. Zbiedniały również gminy pograniczne, żyjące z targowisk nie odwiedzanych już tak licznie jak przed kilku laty. Obecnie gminy te z trudem sobie radzą z ambitnymi inwestycjami, które trzeba było znacznie obciąć. Natomiast gminy turystyczne z wybrzeża Bałtyku na ogół trzymają się dobrze, choć najbardziej dynamicznie rozwijają się gminy metropolitalne Warszawy, Poznania i Wrocławia.
Korzystnym położeniem
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta