Razem, a jakby osobno
Nie wypada dziś być zupełnym ignorantem w dziedzinie fizyki, biologii czy techniki
Razem, a jakby osobno
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
GRZEGORZ FILIP
Na kulturę, rozumianą jako całokształt społecznie zgromadzonego i utrwalonego w ciągu dziejów dorobku ludzkości, składa się sztuka, nauka, literatura, filozofia, teatr, kino, technika... Jednakże, z różnych powodów, nauka i technika są z tego kanonu nieustannie usuwane. W zamykaniu na nie oczu celuje inteligencja humanistyczna, niezorientowana z reguły w postępach nauk przyrodniczych. To ona sprawia, że naszą kulturę zdominowała zawężająca optyka humanistyczna. Nauka i technika stanowią jednak integralny element kanonu kultury europejskiej, do której bogactwa przyczynili się zarówno Platon i Tomasz Mann, jak też Newton i Einstein. Bez nauki i techniki kultura byłaby może tylko zabawą pięknoduchów. Tymczasem, inteligencja humanistyczna, dyskutując o kanonie kultury, ogranicza się przeważnie do swego poletka.
Nie zawsze tak było. Dawniej człowiek kulturalny orientował się w postępie nauki, a rozwój techniki odbierany był przez inteligencję entuzjastycznie. Zmieniło się to w XX wieku, kiedy wyeksponowano hasła o zagrożeniu ze strony nauki i techniki. Odkrywanie prawdy, doskonalenie myśli ludzkiej i ludzkich wytworów -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta