Młodość w wykwintnej oprawie
Ta impreza jest ważniejsza od katastrof i polityki
Młodość w wykwintnej oprawie
LIDIA GERINGER D'OEDENBERG
z Brukseli
Konkursy muzyczne, niegdyś tak ważne i niezwykle emocjonujące, dziś przeważnie straciły na znaczeniu. Nie pamięta się nazwisk laureatów, zaś wyniki odnotowuje się jedynie w małych wzmiankach prasowych, o ile starczy na nie miejsca. Chlubnym wyjątkiem jest Konkurs Królowej Elżbiety w Brukseli, który w wielu belgijskich dziennikach przebija nawet katastrofy i zamieszania polityczne.
Jego historia sięga początków tego stulecia, kiedy to utalentowany skrzypek, uczeń Henryka Wieniawskiego - Eugene Ysaye, zaczął marzyć o stworzeniu konkursu. Do swej idei przekonał wielu melomanów, w tym także królową Elżbietę Belgijską, słynącą zresztą z upodobań artystycznych, a w szczególności muzycznych. Jej Królewska Mość sama lubiła koncertować na skrzypcach, co często uwieczniano na licznych portretach. Mimo wielu starań i przychylnej atmosfery dla pomysłu - Ysaye nie doczekał narodzin konkursu. Dopiero 20 kwietnia 1936 roku zatwierdzono regulamin Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego jego imienia.
W pierwszym konkursie zorganizowanym w 1937 roku najlepszym okazał się (na podstawie przyznawanych przez jury aż 1620 punktów) 28-letni David Ojstrach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta