Wspólne kresy, różne historie
Europa nieprowincjonalna
Wspólne kresy, różne historie
TOMASZ STAŃCZYK
Tej książki trudno nie zauważyć. Liczy półtora tysiąca stron i jest najobszerniejszym dziełem, poświęconym wschodnim ziemiom dawnej Rzeczpospolitej w latach 1772-1999. Co ważne, "Europa nieprowincjonalna" została pomyślana w ten sposób, że nie przedstawia tylko polskiego spojrzenia. Wśród 124 autorów są bowiem także autorzy z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Izraela oraz z Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych. Teksty (mające swe streszczenia po angielsku) zawarte są w rozdziałach, traktujących kolejno o kresach jako zjawisku terytorialnym, politycznym i kulturowym, narodach i religiach, społeczeństwie ziem wschodnich - o konfliktach, postawach, współpracy, wojnach i partyzantce w XX wieku oraz eksterminacji ludności.
Artykułom naukowym towarzyszą, co należy uznać za drugi udany pomysł, wspomnienia ludzi, którzy pamiętają kresy sprzed wojny i z lat wojny. A wspominają również nie tylko Polacy, ale Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Tatarzy. Tytuł każdej relacji zaczyna się od słów "Mój", "Moje", po czym następuje nazwa rodzinnej miejscowości. Nie można było lepiej podkreślić, że ziemie wschodnie dawnej Rzeczpospolitej, o których mówimy "kresy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta