Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie ta dziewica, która nie zdradzi

23 czerwca 2000 | Moje Podróże | RH
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ROZTOCZE

Na szlaku polskich wodospadów

Gdzie ta dziewica, która nie zdradzi

"Szumy" lub "szypoty", czyli maleńkie wodospady, znajdziemy na Roztoczu

FOT. PIOTR CIEŚLA

ROBERT HORBACZEWSKI

Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Długim Kącie Zbigniewa Popika nie dziwi, że przyzwyczajonych do wielkomiejskiego zaduchu mieszczuchów po kilku godzinach pobytu "na szumach" zaczyna boleć głowa. To wpływ lasu, wody, a przede wszystkim tego szumu szypotów, małych, powstałych tysiące lat temu, wodospadzików.

"Szumy" lub "szypoty" znajdziemy w trzech miejscach - na rzece Sopot w rezerwacie Czartowe Pole, na rzece Tanew w rezerwacie Nad Tanwią oraz na strumyku Szum. Powstały w trzeciorzędzie, kiedy wewnętrzne siły skorupy ziemskiej wydźwignęły pasmo Roztocza, a równocześnie obniżyły Kotlinę Sandomierską. W rezultacie na granicy obu krain utworzyła się linia spękań tektonicznych. Wody Tanwi, Jelenia, Sopotu odsłoniły te uskoki, tworząc małe wodospady. - Tędy, od Górecka Kościelnego, przez Józefów, Hamernię aż do Suśca, przebiega geologiczna granica, dzieląca fałdowaną Europę Zachodnią od płytowej Europy Wschodniej - mówi Popik. - Nie na Bugu jest więc granica między wschodem a zachodem Europy, lecz tutaj...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2043

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament