Gdzie ta dziewica, która nie zdradzi
Na szlaku polskich wodospadów
Gdzie ta dziewica, która nie zdradzi
"Szumy" lub "szypoty", czyli maleńkie wodospady, znajdziemy na Roztoczu
FOT. PIOTR CIEŚLA
ROBERT HORBACZEWSKI
Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Długim Kącie Zbigniewa Popika nie dziwi, że przyzwyczajonych do wielkomiejskiego zaduchu mieszczuchów po kilku godzinach pobytu "na szumach" zaczyna boleć głowa. To wpływ lasu, wody, a przede wszystkim tego szumu szypotów, małych, powstałych tysiące lat temu, wodospadzików.
"Szumy" lub "szypoty" znajdziemy w trzech miejscach - na rzece Sopot w rezerwacie Czartowe Pole, na rzece Tanew w rezerwacie Nad Tanwią oraz na strumyku Szum. Powstały w trzeciorzędzie, kiedy wewnętrzne siły skorupy ziemskiej wydźwignęły pasmo Roztocza, a równocześnie obniżyły Kotlinę Sandomierską. W rezultacie na granicy obu krain utworzyła się linia spękań tektonicznych. Wody Tanwi, Jelenia, Sopotu odsłoniły te uskoki, tworząc małe wodospady. - Tędy, od Górecka Kościelnego, przez Józefów, Hamernię aż do Suśca, przebiega geologiczna granica, dzieląca fałdowaną Europę Zachodnią od płytowej Europy Wschodniej - mówi Popik. - Nie na Bugu jest więc granica między wschodem a zachodem Europy, lecz tutaj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta