Superpracownik bez uprawnień
Prawo pracy powinno chronić agentów
Superpracownik bez uprawnień
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
Przedsiębiorca działający na własny rachunek czy w pełni uzależniony od firmy pracownik - kim rzeczywiście jest osoba określana mianem agenta?
Jeśli agent jest przedsiębiorcą, to trudno spodziewać się, by chroniły go przepisy przewidziane dla "typowych" pracowników związanych z pracodawcą umową o pracę. Jednak wolny przedsiębiorca nie planuje swojej kariery w sposób ściśle określony przez innego pracodawcę. A tak przecież jest w przypadku agentów towarzystw ubezpieczeniowych, agencji nieruchomości czy też innych firm dających zatrudnienie na podstawie umów agencyjnych.
Kodeks pracy nie reguluje tzw. zatrudnienia niepracowniczego. Jest ono zawierane w ramach umów cywilnoprawnych. Mogą to być: umowa agencyjna oraz inne umowy pośrednictwa handlowego, umowa-zlecenie, umowa nakładcza, a nawet umowa o dzieło, jeśli tworzy system trwałej zależności między zamawiającym a wykonawcą.
- Sytuacja agentów zbliżona jest pod wieloma względami do położenia pracownika. Nie korzystają oni jednak w stopniu porównywalnym z pracownikami z uprawnień charakterystycznych dla stosunku pracy - mówił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta