Mocniejszy filar
Mocniejszy filar
Słońce, plaża i palmy - tak w zeszłym roku reklamowały życie emeryta, walczące o klientów, otwarte fundusze emerytalne. Rzeczywistość jest znacznie mniej różowa. Z obliczeń wynika, że przyszłe emerytury, łącznie z I i II filaru, wyniosą ok. 60 proc. średniego uposażenia, zaś przy wysokich zarobkach menedżerów lub specjalistów zaledwie 40 proc.
Oznacza to radykalny spadek dochodów przyszłych emerytów w porównaniu z uzyskiwanymi w czasie czynnego życia zawodowego. Uzupełnieniem świadczeń emerytalnych mogą być dochody z III filaru, w którym udział, w odróżnieniu od filarów I i II, jest dobrowolny.
Cenna nowelizacja
Z badania ankietowego przeprowadzonego przez Pentor w listopadzie 1998 r. wynika, że dodatkowa emerytura z III filaru oceniona została jako najważniejsze ze świadczeń oferowanych pracownikowi przez firmę. Zamiar założenia pracowniczego programu emerytalnego (PPE) zadeklarowało 38 proc. pracodawców.
W Polsce ramy prawne dla PPE stworzyła ustawa z sierpnia 1997. Jej ułomność polegała jednak na tym, że nie przewidywała możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta