Liderzy umacniają pozycje
Urzędowe zmiany marż mogą przyspieszyć porządkowanie rynku
Liderzy umacniają pozycje
Hurtownie farmaceutyczne nie należą już do giełdowych faworytów. Mimo to dystrybucja leków nadal uchodzi za branżę o dużych możliwościach wzrostu. Najbardziej skorzystają z tego zapewne rynkowi liderzy, przejmując kolejne firmy.
Liczbę działających w Polsce hurtowni farmaceutycznych ocenia się na prawie 400 (zarejestrowanych jest prawie 600). Jednak tylko mała grupa ma znaczący udział w rynku. Od początku ubiegłego roku w czołówce są cztery spółki giełdowe: rynkowy lider PGF, Prosper, Farmacol i Orfe oraz dwie firmy niepubliczne: prywatny Cormay i państwowa Centrala Farmaceutyczna (CF) Cefarm. Za nimi jest grupa średnich firm, takich jak prywatny Pharmag z Gdańska, należąca do niemieckiego potentata Phoenix spółka Phoenix Pharma czy kielecka hurtownia aptekarska Apofarm. W przyszłości prawdopodobnie dołączą one do któregoś z największych dystrybutorów. Jak bowiem prognozują analitycy i badająca rynek farmaceutyczny firma IMS Poland, trwająca od kilku lat konsolidacja sprawi, że za dwa, trzy lata 70-80-proc. udział zdobędą na polskim rynku dwie lub trzy połączone kapitałowo hurtownie. Tak jest w większości krajów Unii Europejskiej oraz na Węgrzech i w Czechach.
Krajowy kapitał w czołówce
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta