3500 lat przed Kolumbem
50. Międzynarodowy Kongres Amerykanistów uczcił osiągnięcia prof. Andrzeja Wiercińskiego specjalnym sympozjum
3500 lat przed Kolumbem
Jedna z kamiennych olmeckich głów, widoczne charakterystyczne rysy dla rasy czarnej, szeroki płaski nos, wydatne usta
FOT. MONIKA ROGOZIŃSKA
MACIEJ KUCZYŃSKI: Mimo upływu 34 lat od pana zaskakujących odkryć w Meksyku, na ich temat znów zawrzała polemika, tym razem w Internecie. Wielu specjalistów nie może się pogodzić z pańską hipotezą, że istotny impuls, któremu swą wielkość zawdzięczają Majowie i pozostałe mezoamerykańskie ludy, przyszedł zza Atlantyku, z obszaru afroiberyjskiego! Jak doszedł pan do tego stwierdzenia?
ANDRZEJ WIERCIŃSKI: Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii sfinansował w 1966 r. mój projekt zbadania metodami polskiej szkoły antropologicznej szczątków ludzkich z wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, czyli terenu, gdzie istniała tzw. kultura olmecka, uważana za macierzystą dla późniejszych kultur Mezoameryki. Około 2000 r. p.n.e., w wyniku kolejnych migracji z Azji, w subtropikalnych, wilgotnych i bagnistych lasach nad Zatoką Meksykańską zamieszkał osiadły rolniczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta