Mikrobiologia Frankensteina
Stworzenie bakterii z martwych molekuł organicznych przestało być fantazją
Mikrobiologia Frankensteina
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Wytworzenie pierwszego sztucznego mikroorganizmu przestało być fantastycznonaukową mrzonką. Uczeni uzyskali już sztuczne komórki, antygeny oraz wirusy. Wiemy też, że sztuczne chromosomy mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kanadyjscy biotechnolodzy wyhodowali myszy z takim nośnikiem informacji genetycznej, które odziedziczyły go już w trzecim pokoleniu.
Ten eksperyment ma przede wszystkich wartość użytkową: wkrótce może zrewolucjonizować manipulacje genetyczne, gdyż pozwala wyhodować całe stada transgenicznych zwierząt, do genomu których można przemycać nie tylko krótkie pojedyncze geny, ale i całe ich kompleksy. Zwiększa też możliwości terapii genowej u ludzi: nie będzie już przeszkód, by przemycać dowolne konglomeraty genów, a zawierający je chromosom będzie mógł funkcjonować niezależnie od pozostałych 23 chromosomów, jakie znajdują się w każdej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta