Wspólna dla obu Izb
- Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu
- Dostęp do informacji publicznej
- Szczepienia ochronne
- Projekt nowelizacji ustawy o partiach Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu
Wspólna dla obu Izb
ŻANETA SEMPRICH
Granice okręgów wyborczych mają być przystosowane zarówno do obecnego podziału terytorialnego, jak i do specyficznych potrzeb wyłaniania członków każdej z Izb. O 19 mandatów skrócona zostaje lista krajowa posłów: zamiast 69 będzie ich 50; głosowanie - od godziny 6.00 do 20.00, a nie do 22.00. Nowa, jednolita ordynacja ma uporządkować sposób wyłaniania posłów i senatorów, nie naruszając praw wyborczych i całego dotychczasowego, potwierdzonego w konstytucji, systemu wyborczego.
W porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu przewidziano pierwsze czytanie ustaw regulujących prawo wyborcze. Jedną omówiliśmy już szczegółowo w "Rz" z 19 lipca ("Przejrzystość, czyli partie jak kryształ").
Koncepcje zawarte w kilku innych zgłoszonych projektach zmian ordynacji wyborczych sejmowa Komisja Nadzwyczajna powołana do ich rozpatrzenia scaliła w jednym przedłożeniu. Proponuje w nim także rozwiązania w pełni autorskie. Jedna z tego rodzaju własnych propozycji dotyczy wydania wspólnej ustawy regulującej tryb
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta