Schyłek wieży Babel
Schyłek wieży Babel
RYS. MAREK ADAMIK
Robert Stiller
Co się stanie z językami ludzkości w nadchodzącym stuleciu i tysiącleciu? Aby ułatwić sobie odpowiedź, popatrzmy najpierw, co się z nimi stało w stuleciu, które właśnie się kończy. Francuski przestał być językiem międzynarodowym. Całkowicie wyparł go z tej funkcji angielski, który staje się też jakby drugim naturalnym językiem wielu narodów. Upadły koncepcje sztucznych języków w rodzaju esperanta.
Świetnie rozkwitający jidysz został nagle uśmiercony w holokauście wraz z 6 milionami Żydów, którzy się nim posługiwali. Za to martwy język hebrajski ożył jako mowa codzienna 6 milionów Izraelczyków. Umarło wiele drobnych języków i dialektów - od Pacyfiku aż po słowiańskie. Za to malajski awansował do roli języka narodowego dla około 220 milionów ludzi, czyli używa go o połowę więcej niż arabskiego. Wiele języków przeszło z różnych alfabetów na łaciński. Samorzutnie wyłonił się z pidżinów tzw. język melanezyjski. Wreszcie gigantyczny rozwój informatyki oraz Internetu nie tylko wzmógł przewagę angielszczyzny, ale i zapoczątkował całkiem nowe, trudne do przewidzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta