Niechciana prywatyzacja
Efektywne górnictwo i oparta na nim energetyka zmniejszają uzależnienie Europy od importowanego gazu
Niechciana prywatyzacja
RYS. ANDRZEJ ADAMOWICZ
JAN MACIEJA
Główną przyczyną ślimaczenia się restrukturyzacji górnictwa jest jego odcięcie od kapitału prywatnego, powodowane korzyściami politycznymi partii, których bazą polityczną są związki zawodowe, a więc głównie SLD oraz AWS. Ogromną rolę w hamowaniu reform górniczych poprzez prywatyzację odegrały też zyski grupowe, a więc załóg, interesy przywódców związkowych oraz ogromnej liczby osób kierujących górnictwem na różnych szczeblach zarządzania w czasach PRL.
Korzyści te są wyższe od potencjalnych, płynących z prywatyzacji i restrukturyzacji górnictwa. Gdyby było inaczej, zdecydowana większość efektywnych kopalń byłaby już zrestrukturyzowana, głównie poprzez ich prywatyzację, gdyż było na to 10 lat. Tymczasem, tak naprawdę nie rozpoczęto jeszcze prywatyzacji żadnej z nich.
Prywatyzacja oznaczałaby likwidację setek atrakcyjnych stanowisk. Lobby górnicze nie dopuściło nawet do zmiany nazwy Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa na Państwową Agencję Prywatyzacji Górnictwa.
Przyjęcie nazwy "Prywatyzacji" oznaczałoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta