Więcej korzyści niż kosztów
W latach 2003-2006 zaczniemy zyskiwać na integracji
Więcej korzyści niż kosztów
- O dostosowaniu prawa do UE
Rząd przyjął na wczorajszym posiedzeniu raport na temat korzyści i kosztów integracji Polski z Unią Europejską. Wynika z niego, że do roku 2002 skutki budżetowe integracji będą ponad dwa razy wyższe niż uzyskiwane w jej wyniku korzyści, ale od roku 2003 sytuacja się odwróci.
Raport został przygotowany przez międzyresortowy zespół pod przewodnictwem wiceministra Marcina Święcickiego z Ministerstwa Gospodarki. Wynika z niego, że łączne wydatki budżetowe na realizację zobowiązań przyjętych w polskich stanowiskach negocjacyjnych wyniosą 12,9-14,4 mld zł w latach 1999-2002, w zależności od przyjętego wariantu. Najkosztowniejsza dla budżetu będzie realizacja zobowiązań dotyczących rolnictwa (4,2 mld zł), polityki regionalnej (2,2 mld zł), środowiska (1,6 mld zł) oraz unii celnej i wymiaru sprawiedliwości (po 1,2 mld zł).
Budżet zyska
Autorzy raportu oceniają, że w latach 2000-2010 łączne koszty budżetowe integracji z UE w czterech najważniejszych dziedzinach gospodarki (ochrona środowiska, rolnictwo,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta