Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeszkadza wysoka inflacja i niestabilny kurs

27 lipca 2000 | Ekonomia | AS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

POLSKA-UE

Wspólna waluta w 2006 roku

  • Szansa na liberalizację handlu rolnego Przeszkadza wysoka inflacja i niestabilny kurs

    Polski rząd planuje, że trzy lata po wejściu do Unii Europejskiej, czyli w 2006 roku, Polska wprowadzi u siebie wspólną walutę. Ekonomiści nie są zgodni w ocenie proponowanej daty: jedni uważają, że euro powinniśmy przyjąć w najwcześniejszym możliwym terminie, czyli dwa lata po uzyskaniu członkostwa w UE, inni postulują opóźnianie tego momentu.

    W omawianym przez rząd "Raporcie w sprawie korzyści i kosztów integracji RP z Unią Europejską" wymieniona jest data 2006 roku jako moment przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty. Mechanizm przyjmowania kraju do strefy euro jest następujący: członek UE musi spełnić kilka kryteriów dotyczących inflacji, stóp procentowych, długu publicznego, a jego waluta przez przynajmniej 2 lata musi podlegać rygorom systemu ERM2, określającym skalę maksymalnych wahań kursowych. Najwcześniejszym terminem przyjęcia wspólnej waluty mógłby być zatem 2005 rok (przy założeniu, że w UE znajdziemy się w 2003 r.), a nie dopiero 2006 r. Rząd tłumaczy to roczne opóźnienie "nie zakończonymi jeszcze zmianami strukturalnymi w polskiej gospodarce". Ze względu na nie "nie jest wskazane wcześniejsze ograniczanie elastyczności kursu

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2072

Spis treści

Regiony Polski - Wielkopolskie

Regiony Polski - Zachodniopomorskie

Regiony Polski - Opolskie

Zamów abonament