Państwo nie może postępować jak Janosik
Ustawa o powszechnym uwłaszczeniu
- Państwo nie może postępować jak Janosik
- Przede wszystkim nierówność Państwo nie może postępować jak Janosik
RYSZARD TUPIN
Zmiana własności mieszkań i lokali należących do innych niż państwowe podmiotów prawa może nastąpić jedynie przez przeniesienie ich własności w drodze czynności prawnych prawa cywilnego lub też wywłaszczenie w akcie indywidualnym, z zachowaniem warunków określonych w konstytucji i ustawie o gospodarce nieruchomościami.
Uchwalona przez Sejm 14 lipca ustawa o zasadach realizacji powszechnego uwłaszczenia obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje m.in. bezpośrednie uwłaszczenie:
- członków spółdzielni mieszkaniowych, którym przysługuje lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, jeśli spłacili wszelkie długi związane z tym lokalem wraz z przypadającą częścią zobowiązań spółdzielni z tytułu zadłużenia kredytowego, a także jeżeli wpłacą na rzecz spółdzielni różnicę między wartością rynkową prawa odrębnej własności lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego i ww. spłat; wpłata do spółdzielni nie może jednak przekroczyć 5 proc. aktualnej wartości rynkowej prawa własności lokalu,
- najemców komunalnych lokali mieszkalnych,
- najemców lokali mieszkalnych stanowiących
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta