Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasza anemiczna polszczyzna

27 lipca 2000 | Millenium | AI

Kto zagwarantuje, że po wejściu do Unii Europejskiej język polski nie stanie się jednym z dialektów lokalnych, takim jak łużycki czy kaszubski?

Nasza anemiczna polszczyzna

Andrzej IBIS Wróblewski

Na I Forum Kultury Słowa w 1995 roku we Wrocławiu prof. Walery Pisarek (późniejszy przewodniczący Rady Języka Polskiego) wysunął tezę, że polszczyźnie zagraża poważne niebezpieczeństwo. Oparł się na stwierdzeniach amerykańskich językoznawców, C. Moseleya i R.A. Ashera, którzy stwierdzili, że z istniejących obecnie na świecie ponad 6000 języków w najbliższych 100 latach wyginie połowa (a będą to przede wszystkim języki niewielkich grup społecznych), a w następnych stu latach prawie tyle samo. "Jest to zjawisko podobne do wymierania w przyrodzie niektórych gatunków zwierząt" - stwierdzili ci uczeni.

Otóż wśród tych języków, które wyginą, może się znaleźć również język polski. Dlatego musimy przedsięwziąć energiczne środki zaradcze, by do tego nie dopuścić. Perspektywa tej groźby wydaje się na pozór dość odległa: dwieście lat. Cóż to jest jednak dwieście lat w dziejach narodu czy państwa? Czy tak dawno obchodziliśmy 200-lecie Konstytucji 3 maja? I czy długi czas nas dzieli od obchodów 200-lecia kultu Napoleona? A co się stanie, gdy na świecie zabraknie polszczyzny? Świat będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2072

Spis treści

Regiony Polski - Wielkopolskie

Regiony Polski - Zachodniopomorskie

Regiony Polski - Opolskie

Zamów abonament