Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od bratanicy dla wujów

05 września 2000 | Moje Prawo | IL

ZACHOWEK

Co najmniej połowa wartości spadku

Od bratanicy dla wujów

Każdy może zapisać swoje dobra dowolnie wybranej osobie czy osobom, także obcym. Poza jednak wyjątkowymi okolicznościami uzasadniającymi wydziedziczenie spadkodawca nie może całkowicie pozbawić najbliższych schedy. Od spadkobierców wyznaczonych w testamencie należy się im bowiem zachowek.

Oto życiowa sytuacja. Małżeństwo dochowało się czwórki dzieci. W 1992 r. zmarła żona, nie zostawiając testamentu. Dopiero w 1999 r. załatwiono sprawy spadkowe tak, że jej udział w domu z parcelą otrzymał wyłącznie wdowiec. Dzieci zrezygnowały ze spłat, które im się należały. Zrzec się bowiem spadku można tylko w umowie z przyszłym spadkodawcą, za jego życia. Po jego śmierci można tylko spadek odrzucić. Wtedy jednak w miejsce odrzucających wchodzą ich dzieci (jest tak, jakby odrzucający nie dożył spadku). Odrzucenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2105

Spis treści

Regiony Polski - Podlaskie

Regiony Polski - Lubelskie

Zamów abonament