Na kogo można donosić
Trwa najbardziej spektakularna w historii ChRL kampania antykorupcyjna
Na kogo można donosić
PIOTR GILLERT
z Pekinu
Burmistrz Li Gaocheng krok po kroku dochodzi do mrożącej krew w żyłach prawdy - wszyscy wokół niego biorą. Najbliżsi przyjaciele, a nawet żona i brat nie stronią od przyjmowania łapówek. Choć nie przychodzi mu to łatwo, robi w końcu to, co powinien zrobić każdy prawdziwy chiński komunista: donosi na swych bliskich policji, a żonę namawia, by sama oddała się w ręce wymiaru sprawiedliwości.
Bohaterski burmistrz, niestety, jest postacią całkowicie fikcyjną. Nakręcony z inspiracji władz film "Na śmierć i życie" wszedł na ekrany kin w sierpniu, ale już zdążyły go obejrzeć miliony widzów w całym kraju (większość dzięki uprzejmości zakładów pracy, które opłaciły bilety, a nawet dowiozły widzów do kina). Film wziął swój tytuł od słów przewodniczącego ChRL i szefa partii Jiang Zemina, który stwierdził, że walka z korupcją będzie dla partii walką na śmierć i życie. - Korupcja stanowi dziś rzeczywiście największe zagrożenie dla naszej partii, śmiertelne zagrożenie - przyznaje mój anonimowy rozmówca z wysokich kręgów partyjnych. - Dlatego ta kampania jest wyjątkowa.
Przez 50 lat istnienia ChRL Chińczycy zdążyli się już przyzwyczaić do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta