Dylemat prezydenta
Zawetuje czy odeśle do Trybunału
Dylemat prezydenta
BERNADETA WASZKIELEWICZ, MARCIN DOMINIK ZDORT
Na najbliższym posiedzeniu Sejm prawdopodobnie zdecyduje, czy senackie poprawki do ustawy uwłaszczeniowej zostaną uwzględnione. Bez względu na wynik tego głosowania ustawa trafi potem do prezydenta, który - jeszcze przed wyborami - będzie musiał zdecydować, czy podpisać ustawę, skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego czy też zawetować.
Ustawa zakłada przekazanie na własność m.in. mieszkań komunalnych i spółdzielczych, gruntów objętych wieczystą dzierżawą, a także możliwość umorzenia połowy kredytu zaciągniętego w czasach tzw. hiperinflacji (do czerwca 1992 roku). Ci, którzy mieszkania już wykupili lub nie mają lokali czy gruntów, a wcześniej nie skorzystali z jakiejś formy prywatyzacji, otrzymają bony uwłaszczeniowe, które wymienią na akcje lub udziały w spółkach skarbu państwa. Senatorowie swymi poprawkami zdecydowali, że równowartość bonu nie może być niższa niż trzysta złotych.
Problem z działkami
Poza tym Senat wyłączył z uwłaszczenia mieszkania socjalne i służbowe, budynki wpisane do rejestru zabytków oraz lokale komunalne, które gminy wybudowały za własne pieniądze po 26 maja 1990 roku. Zakazał też sprzedaży lokalu otrzymanego w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta