Żeby fuzja wypaliła
Łączenie firm jest jedną z najbardziej powszechnych form rozwoju działalności gospodarczej
Żeby fuzja wypaliła
RYS. JACEK FRANKOWSKI
WIESŁAW ROZMYSŁOWICZ
Analiza przepisów dotyczących daty łączenia i wyceny przejmowanego majątku ujawnia złożoność instytucji fuzji i niejednoznaczność obowiązujących regulacji prawnych.
Fuzja - łączenie firm przez przejęcie lub przez tworzenie nowego podmiotu, obok nabywania zorganizowanych przedsiębiorstw lub ich części jest najbardziej powszechną formą rozwoju działalności gospodarczej.
Kodeks handlowy poświęca fuzjom rozdział VIII działu XI przeznaczony dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i rozdział VII działu XII dla spółek akcyjnych. Regulacje adresowane do obu rodzajów spółek są zbieżne, lecz dla uproszczenia rozważania o fuzji będą prowadzone na przykładzie przejęć w spółkach z o.o.
Fuzja przez przejęcie (art. 283 pkt 1 i odpowiednio dalsze przepisy k.h.) jest przeniesieniem aktywów i pasywów spółki przejmowanej do spółki przejmującej w zamian za udziały dla wspólników tej pierwszej. Istotą przejęcia jest również zapewnienie firmie przejmującej możliwości zachowania praw majątkowych spółki przejmowanej - sukcesja uniwersalna. Przepis art. 285 § 3 k.h. przewiduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta