Widziałem, jak kradną i wymuszają
Zawiadomienie o przestępstwie
Widziałem, jak kradną i wymuszają
RYS. TOMASZ WAWER
Przypadkiem dowiedziałem się o kilku przestępstwach popełnionych przez znajomych - napisał czytelnik. Zgłosiłem się więc na komisariat i powiadomiłem o tym policjanta. Poinformowałem go też o planach tych osób co do dalszych przestępstw. Przekazałem nawet dowód rzeczowy - fałszywy banknot studolarowy otrzymany od jednego z przestępców. Reakcja policjanta bardzo mnie zaskoczyła. Oddał falsyfikat i zaproponował tajną współpracę. Domagał się kolejnych informacji o grupie przestępców. Nie wiem, co o tym myśleć.
Problem jest istotny, a rzadko wiemy, czego oczekiwać od policji i czego od niej wymagać. Pamiętamy wprawdzie, że kiedy zostanie popełnione przestępstwo, to należy ją zawiadomić, ale jak wówczas chronić swoje prawa, nie mamy pojęcia. Warto więc przypomnieć, jak w świetle przepisów procedury karnej kształtują się obowiązki policji i prokuratora, do których ktoś zwraca się z zawiadomieniem o przestępstwie.
Obowiązek społeczny i prawny
Każdy, kto padł ofiarą przestępstwa, był jego świadkiem lub tylko się o nim dowiedział, ma społeczny obowiązek zawiadomienia o tym prokuratora lub policji. Tyle że obowiązek społeczny nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych. Za jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta