Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie kłamać nad grobami

10 października 2000 | Publicystyka, Opinie | JS
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Weronika Marczenko, przewodnicząca rosyjskiej Fundacji Prawo Matki

Nie kłamać nad grobami

Weronika Marczenko: Musimy pokazać, że ktoś w Rosji upomina się o prawa człowieka

Pod koniec lat 80. pracowałam jako dziennikarka w piśmie "Junost". Była pieriestrojka. Pewnego razu zaproszono mnie do popularnego programu telewizyjnego. W tydzień po programie otrzymałam list z Ukrainy. Pisała do mnie matka, której syn zginął w trakcie nauki w szkole wojskowej. Ta zrozpaczona kobieta, bezskutecznie próbująca poznać okoliczności śmierci swojego jedynaka, przysłała mi swą korespondencję z dowódcami syna. Jego przełożeni odpowiadali jej po chamsku.

To wtedy pomyślała pani o założeniu Fundacji Prawo Matki, która broniłaby i reprezentowała kobiety mające synów w Armii Czerwonej, a dziś na froncie w Czeczenii?

Trzeba było jeszcze trochę czasu, bym dojrzała do tej myśli. Nadal pracowałam w "Junosti". Pisywałam artykuły o poborowych i choć miewałam kłopoty z cenzurą, to prędzej czy później moje teksty były drukowane. W redakcji zaczęły się pojawiać matki poległych żołnierzy. Ci żołnierze byli moimi rówieśnikami. Ich matki były w wieku mojej mamy. Wracałam do domu i nie mogłam zapomnieć zrozpaczonych kobiet. Jasne, że nikt nie mógł zwrócić życia ich synom, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2135

Spis treści
Zamów abonament