Śladami krajobrazów Chełmońskiego
Na obrazach malarza odnajdujemy kapryśne zakola Pisi Gągoliny, piaszczystą drogę do Radziejowic
Śladami krajobrazów Chełmońskiego
Majątek w Kuklówce Radziejowickiej kupił Józef Chełmoński po powrocie z Paryża w 1883 roku
FOT. RAFAŁ GUZ
Z szosy katowickiej, po przejechaniu około czterdziestu kilometrów od Warszawy, skręcamy w drogę pomiędzy łąkami. Pokonujemy jeszcze cztery kilometry i od razu przyciąga oko piękna parkowa aleja, podpowiadając, że nie jest to zwyczajne wiejskie obejście.
Osiemnastowieczny dworek w Kuklówce Radziejowickiej i kilka hektarów ziemi kupił Józef Chełmoński po powrocie z Paryża w 1883 roku, kiedy był już wziętym malarzem i obrazami zarabiał na życie. W Kuklówce powstała większość mazowieckich pejzaży, pełnych fascynacji życiem wiejskim, światem zwierząt i ptaków. Malował okoliczne potoki i kłębiaste obłoki na niebie, kapryśne zakola Pisi Gągoliny, urokliwą drogę leśną z Kuklówki do Radziejowic i oczywiście własne konie, które hodował nie tylko dla ich urody, ale by pokonywać ośmiokilometrową drogę do stacji kolejowej w Grodzisku.
Żywopłot po rozwodzie
Kiedy Chełmoński kupował tę posiadłość od sędziego Lubasiewicza, modrzewiowy dworek i drzewa parkowe liczyły już wówczas ponad sto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta