Sankcyjne umorzenie udziałów bądź akcji
Sankcyjne umorzenie udziałów bądź akcji
Nowości w pigułce - pierwszy odcinek Kodeksu spółek handlowych
Amortyzacja, czyli umorzenie udziałów bądź akcji, jest instytucją znaną kodeksowi handlowemu z 1934 r. Nie była jednak wykorzystywana w Polsce na szerszą skalę. Czy wejście w życie kodeksu spółek handlowych zmieni tę sytuację?
Nowa regulacja tego zagadnienia może stać się substytucyjnym rozwiązaniem w stosunku do bardzo niepraktycznej i dlatego niemal nie używanej instytucji wyłączenia ze spółki niepożądanego wspólnika.
Umorzenie polega na prawnym unicestwieniu udziału bądź akcji. Instytucja umorzenia udziałów uregulowana jest w kodeksie spółek handlowych z 15 września 2000 r. (dalej: k.s.h.) w art. 199, 359, 360 i 361. Odnosi się więc do spółek: z ograniczoną odpowiedzialnością; akcyjnych, a na zasadzie art. 126 § 1 pkt 2 także do komandytowo-akcyjnych (z zastrzeżeniem pkt 2 tegoż przepisu). W porównaniu z dotychczasową regulacją (art. 193 i 263 k.h.) mamy do czynienia z instytucją znacznie bardziej rozbudowaną. Art. 193 k.h. stwierdzał jedynie, iż udział może być umorzony tylko wtedy, gdy umowa spółki to przewiduje, a umorzenie bez zachowania przepisów o obniżeniu kapitału zakładowego może być dokonane jedynie z czystego zysku. Analogiczna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta