Ucieczka przed niewypłacalnością
Przygotowania do prywatyzacji
Ucieczka przed niewypłacalnością
Szybka prywatyzacja hutnictwa jest jedyną szansą na wyciągniecie go z zapaści finansowej. Tylko w ten sposób można zdobyć kapitał na modernizację branży i uczynienie jej efektywną - uważa Mirosław Wróbel, prezes Huty Katowice SA. Jego zdaniem, trzeba to zrobić szybko, bo w przeciwnym wypadku spółki zaczną tracić płynność finansową. Konsolidacja branży powinna zaś nastąpić po lub w trakcie prywatyzacji i w sposób naturalny.
Według Mirosława Wróbla, kilka najbliższych miesięcy zdecyduje o pozycji polskich hut na rynku stalowym. Uważa, że na konsolidację hut, a następnie na ich prywatyzację jest już za późno. Polskie huty połączone w jeden koncern, np. Polska Stal, miały szansę na zakup przez inwestora zagranicznego na początku lat 90. Wtedy koncerny zagraniczne wiedziały, że wejście na nasz rynek jest możliwe tylko przez kupowanie krajowych hut.
Realia uległy jednak zmianie, nie ma barier celnych na import stali, w kraju działają duże sieci dystrybucji produktów firm zagranicznych. Można więc handlować w Polsce wyrobami hutniczymi nie kupując samych hut. Rynek zaś został już dosyć głęboko spenetrowany. Na początku lat 90....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta