Konstytucja a europejska integracja
Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego
Konstytucja a europejska integracja
Debata nad przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej to w dużej mierze debata nad kształtem prawa obowiązującego, nad konsekwencjami jego harmonizacji z prawem wspólnotowym - we wszystkich dziedzinach, łącznie z prawem konstytucyjnym. Integracja coraz bliżej, a to czyni te problemy zdecydowanie mniej teoretycznymi, zakłada konieczność rozstrzygnięcia toczących się od dawna sporów doktrynalnych. Inne kraje kandydujące są w podobnej sytuacji, dlatego bez wątpienia interesujące stają się spotkania prezentujące podejmowane w poszczególnych krajach próby dostosowawcze, wymieniające doświadczenia i idee z tym związane.
Ostatnio w seminarium zorganizowanym przez Komisję Wenecką poświęconym problematyce konstytucji i integracji europejskiej wzięły udział wszystkie sądy konstytucyjne krajów kandydujących. Interesujące, że prawie wszystkie konstytucje zawierają tzw. klauzule europejskie (określające możliwość przekazania kompetencji Unii Europejskiej i bezpośredniej aplikacji regulacji prawa wspólnotowego z pierwszeństwem przed prawem wewnętrznym). W pozostałych państwach kandydujących przygotowuje się odpowiednie zmiany normatywne. Pozostaje jednak nie rozstrzygnięty dylemat relacji samych norm konstytucyjnych i prawa wspólnotowego. Możliwe są różne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta