Pozostać w królestwie roślin i zwierząt
Pozostać w królestwie roślin i zwierząt
RYS. JERZY CZAPIEWSKI
HANNA FEDOROWICZ
Chronionych zwierząt nie można nawet filmować, fotografować ani obserwować zbyt blisko. Do tego konieczna jest zgoda wojewody. Czego należy przestrzegać w parkach narodowych, krajobrazowych, rezerwatach, a także w wolnym środowisku - precyzuje znowelizowana w piątek ustawa o ochronie przyrody.
Ochrona przyrody - według nowych przepisów - to właściwe wykorzystanie oraz odnawianie: dzikich zwierząt i dziko występujących roślin, siedlisk przyrodniczych, gatunków chronionych roślin lub zwierząt, także prowadzących wędrowny tryb życia, objętych ochroną na podstawie innych przepisów, przyrody nieożywionej oraz krajobrazu. Celem ochrony jest zachowanie różnorodności, dziedzictwa geologicznego, zapewnienia ciągłości gatunków wraz z siedliskami, a także kształtowanie postawy człowieka wobec przyrody.
Pojęcia ustawowe wyjaśnia słowniczek. Na przykład przez roślinę należy rozumieć wybrany element królestwa roślin lub grzybów; ochrona ścisła oznacza zaś całkowity zakaz ingerencji w ekosystem i składniki przyrody.
Ochronę przyrody uwzględnia się w polityce państwa, programach ochrony środowiska samorządu terytorialnego, strategiach rozwoju województw, wojewódzkich i miejscowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta