Europa wielu prędkości
Decyzje podjęte w Biarritz świadczą o tym, że Unia rzeczywiście chce przyjąć nowych członków
Europa wielu prędkości
Bliżej daty - komentarz
JĘDRZEJ BIELECKI
z Biarritz
Ośmiogodzinne negocjacje między przywódcami Unii Europejskiej we francuskim kurorcie Biarritz, które odbyły się w miniony weekend, zasadniczo zwiększyły szanse uzgodnienia na początku grudnia przez "piętnastkę" reformy instytucji europejskich, w wyniku której Unia będzie gotowa przyjąć do swojego grona nowych członków na początku 2003 roku.
Będzie to jednak Unia zasadniczo odmienna od obecnej: podzielona na lepszych i gorszych członków, w której interesy mniejszych państw będą słabiej niż dziś chronione, a największe kraje mogą zostać przegłosowane w żywotnych dla siebie sprawach.
Przyparci do muru
Spotkanie w Biarritz usankcjonowało Europę "dwóch prędkości" - a nawet "wielu prędkości". Premier Tony Blair porzucił wieloletni sprzeciw Wielkiej Brytanii wobec zawiązania przez ograniczoną grupę krajów głębszej współpracy, nawet jeśli pozostałe państwa Unii nie są na nią zdecydowane. Sceptyczne nastawienie brytyjskiego społeczeństwa do integracji europejskiej powoduje, że rząd w Londynie będzie w przyszłości skazany na rezygnację z udziału w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta